کارتریج شیرآلات چیست؟

ممکن است شما با اصطلاح شیرآلات کارتریجی و کارتریج شیرآلات آشنا نبوده و با این عضو مهم شیرآلات اهرمی آشنا نباشید. در این مطلب قصد داریم شما را با قلب تپنده شیرآلات اهرمی یعنی کارتریج آشنا کنیم.

همانطور که می‌دانید شیرآلات کارتریجی در واقع همان شیرآلات اهرمی هستند. همچنین اگر یادتان باشد در شیرآلات قدیمی و کلاسیک دو دسته برای کنترل جریان و دمای آب وجود داشت، که در شیرهای اهرمی بر خلاف مدل‌های کلاسیک تنها یک اهرم برای این منظور وجود دارد.

بنابراین می‌توان شیرآلات اهرمی را این‌گونه تعریف کرد: شیرآلات اهرمی نوعی از شیرهای ساختمانی هستند که جریان آب در آنها به کمک یک اهرم متصل به کارتریج کنترل می‌شوند. استفاده از این شیرآلات نسبت به مدل‌های کلاسیک آسان‌تر است و معمولاً فضای کمتری را اشغال می‌کنند.

 

کارتریج چیست؟

همه افراد هر روزه با شیر آب سر و کار دارند و دائماً به کمک کارتریج دما و یا فشار آب را تنظیم می‌کنند. این قطعه در شیرآلات اهرمی بخش بسیار ضروری برای عملکرد درست شیرآلات اهرمی و به نوعی قلب تپنده این دسته از شیرآلات است.

کارتریج یا مغزی شیرآلات اهرمی، همان بخشی است که میزان جریان خروجی و سهم آب سرد و گرم را کنترل می‌کند. در صورتی که این قطعه درست کار نکند عملکرد شیر مختل می‌شود.

این قطعه شامل یک اهرم بوده که به کمک آن می‌توان شیر آب را باز یا بسته کرد. بخش قطع و وصل آب که با بالا و پایین کردن اهرم انجام می‌شود قسمت ساده ماجراست. قسمت سخت کار میزان چرخش به سمت چپ و راست و به همان میزان گرم و سرد شدن آب است که توسط کارتریج تنظیم می‌شود.

زمانی که اهرم وسط باشد آب سرد و گرم به یک میزان خارج می‌شود. هر چقدر شیر به سمت چپ چرخانده شود آب گرم‌تر و هر چقدر به سمت راست چرخانده شود آب سردتر خواهد بود.

این قطعه در اندازه‌های متفاوت به ترتیب ۲۵، ۳۵، ۴۰ و ۴۵ موجود است و همان‌طور که مشخص است خروجی آب مثلاً در کارتریج ۴۰ بیشتر از ۳۵ می‌باشد.

در مطلب بعد شما را با نحوه تعویض این قسمت از شیرآلات اهرمی آشنا خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران دوش را در شبکه های اجتماعی دنبال نموده و توسط واتساپ با ما در ارتباط باشید…